אפשרויות מסחר בשוק ההון

מערכת שורש  ד כסליו, תשפ  12/2/2019

שוק הפיננסים הוא עולם מורכב ויש בו אפשרויות מסחר ברמות שונות של סיכון. כדאי להשקיע בלימוד ובתכנון כדי להשיג תשואה מקסימלית מאפיקי ההשקעה שנבחרו
.......................

אפשרויות מסחר בשוק ההון

צילום: pexels
מסחר בשוק ההון כולל אפשרויות מסחר רבות. בעזרת אסטרטגיה מתאימה בונה המשקיע את תיק ההשקעות בתמהיל מתאים לרמת הסיכון שהוא נוטל לעצמו. ניהול ההשקעות וביצוע החלטות השקעה מתבסס על מידע רב שנאסף על ידי המשקיע, על שימוש בכלים לניתוח נתונים וניהול סיכונים.

בשורות הבאות נפרט על מספר אפשרויות מסחר בשוק ההון:

השקעה במניות
כאשר משקיעים באופן ישיר במניות, רוכשים למעשה נתח מהבעלות על החברה המנפיקה את המניה. השקעה במניות מהווה אפיק השקעה פופולרי בקרב משקיעים אשר עשוי להיות רווחי אך כרוך בסיכון גבוה. מחיר המניה מושפע ממספר גורמים. הראשון הוא כוחות השוק. הביקוש וההיצע קובעים את מחיר המניה. הביקוש וההיצע מושפעים מאירועים כלכליים, שיווקיים ותפעוליים המתרחשים בחיי החברה המנפיקה.
כל חברה שהנפיקה מניות מחויבת בדיווח על אירועים משמעותיים בניהול העסקים של החברה וכל הודעה ודיווח יכולים להשפיע על מחירי המניה כלפי מעלה או כלפי מטה. כתוצאה מכך יש תנודתיות גדולה במחיר המניה ומכאן נובע הסיכון בהחזקת כמות מניות גדולה של חברה בודדת.

כדי לפזר את הסיכון, ניתן להשקיע במדדי מניות. המדדים מייצגים ערך של קבוצת מניות, בדרך כלל של חברות גדולות מאד. בעזרת השקעה במדד מניות, המשקיע מפזר את החשיפה להפסד הנובע ממניה של חברה מסוימת ויכול ליהנות מתשואה הנובעת מעליית ערך המדד לאורך זמן.

מסחר בשוק מטבע חוץ
שוק הפורקס Foreign Exchange הוא שוק למסחר במטבעות שונים מכל העולם. זהו השוק הנזיל הגדול ביותר בעולם אשר פועל בכל שעות היממה בכל הבורסות בעולם. המשקיעים משיגים רווחים כתוצאה מתנודות השערים של המטבעות בעת עלייה ובעת ירידה של השערים.
כאשר המשקיע מצפה ששער המטבע יעלה הוא יכול לבצע רכישה בלונג של מטבע מסוג אחד תמורת מטבע אחר בהתאם לשערי החליפין. במקרה והמשקיע צופה ירידה של שערים הוא יכול לבצע מכירה של מטבע חוץ בחסר – שורט.

אפשרות נוספת למסחר במטבעות זרים היא על ידי רכישת חוזה עתידי. החוזה העתידי הוא הסכם בין שני צדדים לעסקה לרכישת נכס בתנאים מוסכמים מראש. במקרה והנכס הוא מטבע חוץ נערך חוזה מסוג פורוורד Forward בתנאים מותאמים ספציפית לסוג נכס זה. חוזה פורוורד משמש במקרים רבים לגידור השקעות ולגידור תשלומים צפויים במטבע חוץ.

מסחר בסחורות
המונח סחורות מתייחס לשורה ארוכה של מוצרים. מוצרי אנרגיה כמו נפט וגז, סחורות חקלאיות כמו, חיטה, סוכר, קקאו, תירס ועוד וכן זהב ומתכות כמו כסף ופלטינום. הסחורות נסחרות בבורסות הסחורות בעולם. רוב המסחר מתבצע במזומן ללא העברה פיזית של הסחורה שנמכרה.

ניתן לבצע מסחר בסחורות באמצעות חוזים עתידיים ובאמצעות חוזי הפרשים. חוזה הפרשים הוא מכשיר פיננסי המשמש למסחר בהפרשי מחירים של נכסים פיננסיים. הרווחים או ההפסדים נוצרים מתנודות המחירים של הסחורות. בחוזי הפרשים העסקה מתבצעת רק בהתייחס למחיר, אין צורך להחזיק את נכס הבסיס או להתחייב כלפיו. כמו כן העברת התשלום מתבצעת רק בגין ההפרש בין המחיר.

מינוף השקעה
מכשירים פיננסים כחוזים עתידיים וחוזי הפרשים מאפשרים השקעה עם מינוף. ניתן להשקיע בסכומים גדולים על ידי הפקדת ביטחונות בסכומים נמוכים מסכום ההשקעה. המינוף מאפשר להגדיל את הרווחים בהשקעה נמוכה. אך כאשר בוחרים בהשקעה עם מינוף חייבים לזכור שבמינוף טמון סיכון גבוה להפסדים.

לסיכום, שוק ההון הוא עולם מורכב עם אפשרויות מסחר רבות ברמות שונות של מעורבות וברמות שונות של סיכון. כדאי להשקיע בלימוד ובתכנון כדי להשיג תשואה מקסימלית מאפיקי ההשקעה שנבחרו.